Samverka

I Haninge kommun präglas medarbetarskapet av samarbete. Tillsammans arbetar vi för ett positivt och öppet arbetsklimat. Vi bryr oss om våra arbetskamrater och respekterar varandra.

Vi har ett lokalt kollektivavtal om samverkan som bygger på delaktighet och dialog. Grunden för samverkan är arbetsplatsträffen (APT) där du som medarbetare utvecklar verksamheten tillsammans med din chef och dina arbetskamrater.

Avtalet beskriver också hur vi tillsammans arbetar med utveckling, planering och uppföljning av hälso- och arbetsmiljöfrågor samt samarbetet mellan arbetsgivaren och de fackliga organisationerna.

Fackliga kontakter

Kommunal
Birgitta Tångerby, Ordförande
08-606 82 22, 08-606 82 27
kommunal@haninge.se


Lärarförbundet

Rosemari Eriksson, ordförande
Huvudskyddsombud
08-606 88 31
rosemari.eriksson@haninge.se

Mats Pettersson, vice ordförande
Huvudskyddsombud
08-606 88 12
mats.a.pettersson@haninge.se


Lärarnas Riksförbund

Kommunombud
Anders Wilhelmsson
08-6067866
anders.wilhelmsson@haninge.se

Bitrtädande kommunombud och huvudskyddsombud
Lena Possbeck
08-6067605
lena.possbeck@haninge.se

Biträdande kommunombud och huvudskyddsombud
Sven Elfverson
08-6067945
sven.elfverson@haninge.se


SACO
Jonathan Peduru-Aratchi, Ordförande
08-606 84 06
saco-aa@haninge.se


Skolledarförbundet
Robert Aspfors
Ordförande
08-606 76 23
robert.aspfors@haninge.se

Eila Andersson 
08-606 86 16


VISION
Stefan Ström
08-606 90 51 
070-6061746
vision@haninge.se

Kontakt för den här sidan: info@haninge.se

Senast uppdaterad: 24 oktober 2016